Press "Enter" to skip to content

Wskazówki inwestycyjne Richarda Donchiana

Przyznam szczerze, że o Richardzie Donchianie dowiedziałem się przypadkiem. Wikipedia mówi, że ten ormiańskiego pochodzenia amerykański inwestor był ojcem koncepcji funduszy inwestycyjnych oraz założycielem pierwszego futures fund, inwestującego w kontrakty terminowe na surowce.

Jego „20 Trading Guides”, opublikowane w 1934, to zarówno porady ogólne, jak i dokładne zasady otwarcia i zamknięcia pozycji. Co prawda nie jest to stricte opis systemu, a raczej wskazówki, ale mogą one być przydatne dla zwolenników trend followingu, do których należał także Donchian.

Richard Donchian11 wskazówek ogólnych

 1. Wystrzegaj się kupowania i sprzedawania razem z tłumem. Nawet, jeśli ma rację, zazwyczaj opóźnia Twój ruch.
 2. Po okresie konsolidacji, zwracaj uwagę na ruch cenowy przy wyraźnie wyższym wolumenie – jego kierunek wskaże Ci kierunek Twojej pozycji.
 3. Zasada nadrzędna – tnij straty i pozwól rosnąć zyskom (tak, wiem, że truizm… – przyp. tłum.)
 4. Jeśli nie jesteś pewien co do kierunku rynku, graj mniejszymi pozycjami. Na rynku jest wystarczającu dużo okazji, aby osiągać zyski. Wchodzenie podczas pewnych, zdecydowanych ruchów pozwala unikać serii stratnych wejść.
 5. Nie goń rynku po trzech dniach wzrostów pod rząd. Poczekaj na jednodniową korektę, która ostudzi nieco nastroje.
 6. Stosuj stop-lossy – zarówno do ograniczania strat, jak i inkasowania zysków. Poziom SL powinien być dobrany odpowiednio do formacji na wykresie – na innym poziomie ustawiamy SL przy formacji trójkąta, głowy z ramionami czy spodka.
 7. Na rynku rosnącym lub bocznym, wielkość zajmowanych pozycji długich powinna być większa niż krótkich. Wynika to z prostej zasady – spadek ze 100 do 50 da nam 50% zysku, podczas gdy na wzroście z 50 do 100 zyskamy 100%.
 8. Otwieraj pozycje za pomocą zleceń z limitem ceny. Zamykaj używając PKC.
 9. Kupuj walory w trendzie wzrostowym, silniejsze od rynku. Sprzedawaj słabe i spadające. Również zasada nadrzędna (i również truizm – przyp. tłum.).
 10. Hossa, której liderem są firmy transportowe (ang. rails – koleje) jest bardziej godna uwagi niż ta, gdzie sektor transportowy zachowuje się gorzej od rynku (uwaga – jest to porada sprzed ponad 50 lat, nie sprawdzałem, jak wygląda ona na polskim rynku – przyp. tłum.).
 11. Znajomość kapitalizacji spółki, aktywności na jej akcjach oraz zachowania kursu są równie ważne jak jej fundamenty.

9 wskazówek technicznych

 1. Konsolidacja po zdecydowanym ruchu cenowym zazwyczaj oznacza kontynuację ruchu w tym samym kierunku, o podobnym zasięgu. Po niej można się spodziewać lekkiej korekty (w kierunku tej konsolidacji).
 1. Długa konsolidacja po wzrostach wyznacza późniejszy poziom oporu. Jeśli w przyszłości kurs odbije się od tego poziomu, spodziewaj się odwrócenia trendu lub przynajmniej korekty.
 2. Szukaj okazji do zakupu, gdy cena zbliża się do linii trendu przy średnim lub niskim wolumenie. Zwróć uwagę, czy kurs nie narusza tej linii lub nie testuje zbyt często.
 3. Spodziewaj się przełamania linii trendu, gdy kurs zbyt często ją testuje lub utrzymuje się blisko.
 4. Wyznacz główną linię trendu (długoterminową) i oraz linie mniejsze (krótkoterminowe). Wchodź zgodnie z kierunkiem trendu głównego, a okazji do wejścia szukaj przy wybiciach z trendów krótkoterminowych.
 5. Wyjście z formacji trójkąta prostokątnego zazwyczaj następuje w kierunku poziomego ramienia. Trójkąt może oznaczać zarówno akumulację, jak i dystrybucję (szkoda, że nie dał wskazówki, jak to rozpoznać… – przyp. tłum.)
 6. Zwracaj uwagę na lokalny szczyt wolumenu – może on oznaczać wyczerpanie dotychczasowego trendu.
 7. Luki przełamania oraz kontynuacji nie zostają wypełnione. Luka wyczerpania zostaje wypełniona. Nie patrz na domknięcia luk, dopóki nie nauczysz się odróżniać tych trzech. Niestety, łatwiej to napisać niż zrobić.
 8. Podczas wzrostów, otwieraj lub zwięszaj długą pozycję po jednodniowej korekcie – zwłaszcza na niskim wolumenie i bez względu na jej wielkość tej korekty (i vice cersa podczas spadków).

Tekst oryginalny znalazłem w sieci i podjąłem się jego przetłumaczenia. O ile mi wiadomo, jest ono pierwszym polskim tłumaczeniem tej publikacji (nobody’s perfect, więc jeśli znajdziesz błędy, napisz a skoryguję tekst). Zezwalam na jego kopiowanie pod warunkiem podania źródła oraz linku do tego wpisu (licencja CC-BY).

A, i jeszcze jedno… ten wpis nie stanowi rekomendacji w rozumieniu odpowiednich przepisów, a ja nie jestem doradcą inwestycyjnym i nie biorę odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie powyższych wskazówek 🙂

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.