Press "Enter" to skip to content

Rezygnacja z social lending

Postanowiłem zrezygnować z inwestowania w pożyczki społecznościowe na Kokosie, przynajmniej chwilowo.

Powód jest prosty – spadające statystyki spłacalności. Do tej pory na Kokosie zainwestowałem w 6 pożyczek – 3 z nich zostały spłacone całkowicie, 2 zostały skierowane do windykacji, a jedna wkrótce tam trafi. Moja stopa zwrotu z Kokosa wynosi obecnie -25%.[ad#prostokat]

Moim podstawowym błędem było zbyt duże zaufanie do – jak by nie było, obcych – ludzi, oraz zbyt pochopny dobór pożyczkobiorców. Według portalu, na dzień dzisiejszy ilość pożyczek w windykacji stanowi 16,65% całkowitej ilości udzielonych pożyczek, jednak ciężko zweryfikować rzetelność takich statystyk.

Chwilowo trzymam się też z dala od giełdy ze względu na niepewną sytuację na WIG20 (technicznie znajdujemy się w pobliżu oporu – szczytu 2042 pkt z 13 czerwca, jego przebicie może oznaczać drogę do góry).

Aktualnie cały kapitał spoczywa (a raczej ciężko pracuje) na koncie oszczędnoścowym w Eurobanku. Po otwarciu rachunku z lokatą nocną w Alior Banku przeleję tam część środków, aby procentując czekały na ewentualne odbicie na giełdzie. Złożyłem też wniosek o otwarcie 3-miesięcznej lokaty Optymalnej na 6,5% netto w Open Finance. Jeżeli przed upływem ważności mojego wniosku (28 lipca) nie pojawi się na rynku korzystniejsza oferta, właśnie tam trafi 5000 zł.

Jeśli chodzi o samego bloga, to zapewne stali Czytelnicy zauważyli, że miał on przerwę w działaniu spowodowaną zmianą hostingu (obecnie strona jest na http://www.000webhost.com/). Poprzedni operator (orgfree.com) po miesiącu wstawił swoje reklamy pop-up, co przestało mi odpowiadać. Przy okazji postanowiłem zmienić skórkę, mam nadzieję że obecna jest bardziej przejrzysta. Muszę też zmartwić Czytelników – z powodu moich zajęć osobistych oraz związanych z uczelnią, wpisy raczej nie będą ukazywać się tak często, jak to założyłem w podsumowaniu. Zachęcam jednak do zasubskrybowania kanału RSS, jeśli chcecie być na bieżąco informowani o nowych postach.

[ad#banner] Na wakacje polecam odpoczęcie od codziennego przeglądania notowań oraz zainwestowanie w odpoczynek i czas wolny. Pozdrawiam Czytelników i życzę wszystkim przyjemnych i udanych wakacji.

3 Comments

 1. Markus
  Markus 2009/07/27

  Na chwilę obecną branie pożyczek w kokosie jest naprawdę ryzykownę. Firma ostatnio zmieniła regulamin który być może zmieniu spłacalność pożyczek – szczególnie ważna jest zmiana priorytetu spłacania kapitału i odsetek a dopiero potem wszelkich monitów, oraz dla tych co zalegają ze spłatami obniżenie opłat za monity. Z drugiej strony kokos mógłby być dobrym zródłem na tani kapitał na inwestycje, ale przy obecnej spłaclności dostanie pożyczki nie oscylującej w okolicy maksymalnego oprocentowanie graniczy z cudem.

  • Michał
   Michał 2009/07/27

   @Markus: słyszałem o zmianie regulaminu, jednak nie miałem czasu aby go przeczytać. Myślę jednak, że nie zmieni on statystyk spłacalności w znacznym stopniu – do ich spadku moim zdaniem przyczynił się kryzys, oraz “cwaniacy” którzy postanowili wykorzystać okazję na szybką i łatwą kasę i po nabiciu sobie ratingu niewielkimi kwotami, zaciągali większą pożyczkę i słuch o nich ginął. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy tak postępują, są też uczciwi pożyczkobiorcy którzy rzetelnie spłacają raty, jednak ciężko ich wyselekcjonować, gdyż na początku każdy brzmi wiarygodnie.
   BTW, widzę że temat social lending nie jest Ci obcy, inwestowałeś może na innych serwisach niż Kokos? Chętnie poznam Twój punkt widzenia na ten temat.

   • Markus
    Markus 2009/07/29

    Niestety nie mam osobistego doświadczenia z innymi portalami społecznościowymi. Na kokosie jestem od samego początku i widzę że ten system zmienia się i choć czasem idzie to jak krew z nosa to można wiązać z nim duże nadzieje.
    Interesująca jest jeszcze SMAVA gdzie zaletą jest system oceniania zdolności kredytowej użytkowników co i paradoksalnie jest też trochę utrudnieniem. Dużo jednakże nie mogę na ten temat powiedzieć bo nie jestem na tym serwisie obecny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.