Press "Enter" to skip to content

Recenzja: Wojna o pieniądz – Song Hongbing

Ciekawa lektura wyjaśniająca genezy kryzysów finansowych. Dokładniej mówiąc, według autora przyczyna jest zawsze ta sama – chciwość bankierów.
Song Hongbing nie lubi instytucji finansowych i daje się to odczuć na każdej stronie. W kolejnych rozdziałach wyjaśnia powiązania międzynarodowych bankierów z rządami krajów, począwszy od XVIII wieku, oraz rolę, jaką odegrali w kreowaniu losów świata. Dowiadujemy się o prawdziwych przyczynach wojen i kryzysów finansowych (autor między innymi dość wnikliwie analizuje genezę ostatniego kryzysu z 2007) oraz o tym, dlaczego waluta powiązana ze złotem jest wrogiem bankierów. Większość opisywanych zdarzeń jest poparta źródłami, autora nie można więc oskarżyć o bezpodstawne oszczerstwa.

Przyczepić się można jedynie do dającej się odczuć stronniczości tej książki i wyraźnej niechęci autora do systemu kapitalistycznego. Ale i to nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że autor urodził się w komunistycznych Chinach, a sama pozycja została napisana jako poradnik dla “planistów gospodarki” chińskiej, aby lepiej zrozumieli istotę kapitalizmu, z którym mają za zadanie konkurować. Jako ciekawostkę dodam, że książki Hongbinga są bardziej popularne w Polsce niż w Stanach, a sam autor nie ma nawet strony na anglojęzycznej Wikipedii. W końcu opis na okładce “książka, której boi się Zachód” nie wziął się znikąd…

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.