Press "Enter" to skip to content

Moja pierwsza transakcja

Wczoraj zakończyła się moja lokata w Multibanku. Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, przelałem część środków (a konkretnie 1700 zł) na rachunek maklerski. Resztę (około 5300 zł) przelałem na niedawno założone konto oszczędnościowe w Eurobanku. Zachęcony wzrostami, chciałem dokonać zakupu już wczoraj, ale pieniądze wpłynęły do maklera dopiero dziś.[ad#prostokat]

Po przyjrzeniu się kilku spółkom, postanowiłem zakupić 1000 akcji Kolastyny po 0,88 zł. Spółka jest niedowartościowana – C/WK wynosi 0,53. Maksimum z ostatniego roku, czyli 2,57 zł, wypadło dokładnie rok temu, jednak spółka swoje maksima (7,17 zł) miała na szczycie hossy, czyli w czerwcu 2007. Szansa do wzrostów więc jest. Technicznie, spółka przecięła opory na ok. 0,84 i średnie SMA 15, 30 i 45-dniową.

Zastanawiam się też nad Lotosem – spółka o solidnych fundamentach, z udziałem Skarbu Państwa. Obecnie można ją kupić za 21,30 zł, czyli 44% wartości księgowej. Historyczne maksimum około 60 zł. Aktualnie kurs Lotosu znajduje się w krótkoterminowym trendzie wzrostowym, a tydzeń temu przeciął SMA200. Doskonała okazja do zakupu spółki była w styczniu, gdy kurs wynosił poniżej 8 zł, jednak nie miałem wtedy wolnych środków na zakup. Rozważę jeszcze ten zakup, gdyż chciałbym też mieć trochę wolnych środków “na wszelki wypadek”.

[ad#banner]

EDIT: Właśnie stałem się dumnym posiadaczem 38 akcji Lotosu po 21,30 zł.

4 Comments

 1. Markus
  Markus 2009/06/13

  Mam pytanie w jakim DM masz konto maklerskie?

 2. Michał
  Michał 2009/06/14

  @Markus
  To główne, z którego korzystam, posiadam w Alior Banku, ale mam też aktywną usługę maklerską w Multibanku (podlega pod DI BRE, podobnie jak eMakler mBanku).

 3. Markus
  Markus 2009/06/15

  Witaj w klubie tez mam konto maklerskie w Aliorze? A jak tam wyglada sysytem transakcyjny w multi? Tak samo toporny ja w mBanku? Poza tym czy handlujesz moze na rynku dyrewatyw, czy rtylko przy akcjach zostajesz?

  • Michał
   Michał 2009/06/16

   Nie korzystałem z mBanku, ale widziałem demo i Multibank w porównaniu z nim niczym szczególnym się nie wyróżnia (może jest odrobinę bardziej przejrzysty, ale to tylko moja subiektywna opinia). Demo Multibanku dostępne jest na http://demo.multibank.pl/ – możesz wejść i porównać.
   Na razie handluję tylko akcjami. Kontrakty i opcje kuszą większymi zyskami, ale ryzyko też jest większe. Myślę że to wyższa szkoła jazdy i raczej nie dla początkujących, a moje dwutygodniowe doświadczenie na GPW to trochę za mało 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.